عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/01/17


مروری بر آخرین رویدادهای بازارهای جهانی

 

نفت برنت برای دومین هفته و نفت خام آمریکا برای پنجمین هفته متوالی افزایشی بود.

 قیمت نفت برای نخستین بار در سال جاری میلادی از ۷۰ دلار فراتر رفت و در پایان معاملات هفته گذشته به ۷۰ دلار و ۳۴ سنت رسید .

به نقل از رویترز، در حالی که انتشار آمارهای مثبت از نرخ اشتغال آمریکا نگرانی ها در مورد تضعیف تقاضای جهانی برای نفت را کاهش داده است و همچنین به دلیل احتمال اختلال در عرضه نفت لیبی قیمت نفت دیروز یک و نیم درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۹۴ سنت معادل ۱.۳۵ درصد افزایش به ۷۰ دلار و ۳۴ سنت رسید. دیروز قیمت نفت برنت تا رقم ۷۰ دلار و ۴۶ سنت بالا رفت که از ۱۲ نوامبر تا کنون بی سابقه بود.قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با ۹۸ سنت معادل ۱.۵۸ درصد افزایش به ۶۳ دلار  و ۸ سنت رسید. نفت خام آمریکا دیروز تا ۶۳ دلار و ۲۴ سنت بالا رفت که بالاترین رقم از ۶ نوامبر تاکنون‌بود.

بر اساس گزارش دولت آمریکا نرخ اشتغال در این کشور در ماه مارس نسبت به پایین ترین رقم ۱۷ ماه گذشته رشد کرده است. در عین حال درگیری های نظامی در لیبی که می تواند عرضه نفت از سوی این کشور عضو اوپک را مختل کند به رشد قیمت ها کمک کرده است. روز پنجشنبه ژنرال خلیفه هفتر فرمانده نظامی شرق لیبی به نیروهایش دستور داد که به سمت طرابلس پیشروی کنند. سومین عامل رشد قیمت ها خبرها در مورد کاهش احتمالی رشد تولید نفت ونزوئلا به دلیل تحریم های انرژی و قطعی برق بوده است.

 

پیش بینی صندوق بین المللی پول از کاهش رشد اقتصادی 70 درصد کشورهای جهان

صندوق بین‌المللی پول با توجه به کاهش نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان، زمان کنونی را لحظه‌ای حساس برای اقتصاد جهانی خوانده است و از جنگ تجاری بین چین و آمریکا و برگزیت به عنوان مسائلی یاد کرد است که می‌توانند بحران اقتصادی کنونی را تشدید کنند.

در سال ۲۰۱۷ و زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، ۷۵ درصد کشورهای جهان دارای رشد اقتصادی مثبت بودند اما اکنون صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که حدود ۷۰ درصد کشورهای جهان با کاهش رشد اقتصادی مواجه شوند.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت که اقتصاد جهانی از ماه ژانویه روند رو به رشد خود را از دست داده است و این لحظه‌ای مهم است که باید با نهایت احتیاط با آن برخورد کنیم. باید مطمئن شویم که سیاست‌های درستی را اتخاذ می‌کنیم.

لاگارد در ادامه با اشاره به مشکلات پیش آمده به دلیل جنگ تجاری و اتخاذ سیاست‌های انقباضی از توقف روند افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا حمایت و آن را به نفع اقتصاد جهانی دانست.

آن طور که صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود بدان اشاره کرده است، به دلیل جنگ تجاری و اعمال تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی توسط آمریکا و چین بر واردات کالا از یکدیگر، رشد اقتصادی آمریکا بین ۰.۳ تا ۰.۶ درصد و رشد اقتصادی چین بین ۰.۶ تا ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود برای دومین بار متوالی از سال گذشته میلادی، نرخ رشد پیش‌بینی شده برای اقتصاد جهانی را کاهش داده است و از ۳.۷ درصد در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به ۳.۵ درصد در سال جدید رسانده است.در چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود نرخ رشد اقتصادی به ۶.۶ درصد رسیده که ضعیف‌ترین نرخ رشد این کشور در ۲۸ سال اخیر محسوب می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرده که نرخ رشد اقتصاد آمریکا برای سال جاری معادل ۲.۵ درصد و برای سال آینده معادل ۱.۸ درصد خواهد بود.

 

سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ برای سومین فصل متوالی رو به کاهش بوده است

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرده است که سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ برای سومین فصل متوالی رو به کاهش بوده است. در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ سهم دلار از این ذخایر به ۶.۶۲ تریلیون دلار کاهش یافته است که معادل ۶۱.۶۹ درصد ذخایر است.

مجموع ذخایر ارزی خارجی جهان در این مدت معادل ۱۰.۷۳ تریلیون دلار افزایش یافته است. ذخایر ارزی جهانی به دارایی‌های ارزی بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف اطلاق می‌شود که هدف از آن ثبات بخشی به پول ملی کشورها است. برخی از مواقع نیز از این ذخایر برای جلوگیری از ریزش ارزش پول ملی استفاده می‌شود.در شرایطی سهم دلار از ذخایر ارزی خارجی کاهش یافته است که سهم دیگر ارزهای مهم نظیر یورو، ین و یوان چین رو به افزایش بوده است. در این رابطه کارل شاموتا- استراتژیست ارزی ارشد در مؤسسه کمبریج گلوبال پیمنتس - گفت: سهم یوان در رده‌بندی ارزهای جهانی رو به افزایش بوده است. اگر به اطلاعات سامانه سوییفت دقت کنید، استفاده از یوان رو به افزایش بوده است. یورو نیز البته مقبولیت بیشتری کسب کرده است/ رویترز

 

رشد شاخص دلار در جهان

مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا که هم‌اکنون در واشنگتن پیگیری می‌شود می‌تواند یکی دیگر از عوامل مؤثر تعیین کننده مسیر بازار ارز در طی این هفته باشد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است دو کشور تا حدی به توافق نزدیک هستند که امکان امضای توافق جدید تجاری بین آنها در چهار هفته آتی وجود دارد.

تمایل معامله گران به خرید دلار باعث شد تا این اسکناس سبز در مسیر صعودی قرار گیرد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۱ درصد افزایش به ۹۷.۴۰۲ واحد رسید.

 

ثبات در بازار قراضه ترکیه

رکود بازار فولاد ترکیه و حاشیه سود پایین و از طرفی محدودیت عرضه موجب شده روز های اخیر بازار قراضه ترکیه ثبات نسبی داشته باشد./ پلاتس

بازار قراضه وارداتی در ترکیه در ثبات نسبی به سر می برد و متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۳۱۳ دلار هر تن سی اف آر است که نسبت به چهارشنبه قبل تغییری نداشته است. البته پیشنهادهایی در قیمت های ۳۱۵ تا ۳۲۰ دلار هر تن سی اف آر نیز شنیده شده است

ده روز قبل قیمت این محصول ۳۲۴ دلار هر تن سی اف آر بود و اخیرا یک محموله قراضه سنگین ۲۵-۷۵ بنلوکس در ۳۰۴ دلار هر تن سی اف آر خریداری شد.

با این که بازار کمی فعال شده ولی اغلب خریداران ترجیح می دهند از معامله بیشتر قراضه فعلا اجتناب کنند و منتظر همایش انجمن جهانی تولید کنندگان و صادر کنندگان میلگرد در روزهای آتی باشند.

 

بهای بیلت سی آی اس تحت فشار افت تقاضا

کاهش قیمت قراضه ترکیه و عدم تقاضای موثر در بازار منطقه منا باعث شده تا برای دومین هفته متوالی بهای بیلت در منطقه سی آی اس کاهش یابد.

پیشنهادات رسمی فروشندگان هم اکنون در محدوده ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار/تن فوب می باشد که البته منطبق بر خواست خریداران نیست. فروشندگان منطقه سی آی اس نیز با توجه به فروش مناسب تصمیم گرفته اند تا بیش از این قیمت را کاهش نداده و به رصد تحولات بازار بنشینند.

برخی شرکتها با داشتن موجودی قابل تحویل در آوریل توانسته اند در محدوده ۴۴۳ تا ۴۴۵ دلار/تن فوب معاملاتی را به ثبت برسانند. اگرچه، خریداران در بازار مصر فعلا ترجیح می دهند هیچ خریدی نداشته باشند تا تکلیف تحقیقات دولت برای وضع تعرفه مشخص شود.  

در منطقه آسیا نیز قیمت فولادسازان روس مورد پذیرش خریداران قرار نگرفته و ۴۸۵ دلار/تن سی اف آر از سوی آنها رد شده است. احتمال می رود کلیه فروشندگان با توجه به تحولات روی داده در بخشهای مختلف زنجیره تولید خصوصا قراضه مجبور به کاهش بیشتر قیمتها در هفته های آتی شوند./  Plannerinfo

 

با انتشار آمارهای مثبت از نرخ اشتغال آمریکا، برای دومین هفته متوالی هر سه شاخص مهم بورسی آمریکا صعودی شد.

 بیشتر شاخص های مهم بورسی با صعود به کار خود در معاملات هفتگی خاتمه دادند.

پس از آنکه مشخص شد بازار کار آمریکا در ماه مارس با اشتغال‌زایی برای ۱۹۶ هزار نفر در ماه مارس فراتر از حد انتظار عمل کرده است، روحیه مثبت معامله گران تقویت شد و این مساله به صعودی شدن شاخص‌ها در آخرین روز معاملات هفتگی انجامید.

در وال استریت، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" به رهبری نمادهای انرژی موفق شد تا با ۰.۵ درصد افزایش بسته شود.

 شاخص "داوجونز اینداستریال اوریج" نیز ۰.۲ درصد افزایش یافت .

شاخص "نزدک کامپوزیت" با ۰.۶ درصد افزایش به کار خود خاتمه داد.

در اروپا شاخص "استوکس ۶۰۰" که در بردارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است ۰.۱ درصد بالا رفت و در انگلیس شاخص "فوتسی ۱۰۰" بی اعتنا به جو حاکم بر این کشور به دلیل مساله برگزیت ۰.۶ درصد افزایش یافت.در بین دیگر شاخص‌های مهم بورسی اروپا، شاخص "دکس" بورس فرانکفورت آلمان ۰.۱۸ درصد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس فرانسه ۰.۲۳ درصد افزایش یافتند.

در آسیا شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن ۰.۳۸ درصد و شاخص "تاپیکس" این کشور ۰.۳۵ درصد افزایش یافتند اما همتای چینی آن‌ها یعنی شاخص "هانگ سنگ" در اتفاقی عجیب ۰.۱۷ درصد عقب رفت. شاخص ام اس سی آی بورس‌های منطقه آسیا-اقیانوسیه به جز ژاپن نیز در شرایطی به کار خود خاتمه داد که در نهایت با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با روز قبل بسته شد./ فایننشیال تایمز

 

قیمت های یک ماه اخیر برخی فلزات جهانی:

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش