عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/01/24


مروری بر آخرین رویدادهای بازارهای جهانی

 

طلا عقب نشینی کرد

در پایان معاملات روز جمعه قیمت هر اونس طلا با ۰.۱۶ درصد کاهش به ۱۲۹۰ دلار و ۴۳ سنت رسید.

در حالی که رشد شاخص ها در بورس وال استریت تاثیر افت ارزش دلار را خنثی کرده است قیمت طلا که روز پنجشنبه به پایین ترین رقم در ۲ هفته گذشته رسیده بود روز جمعه نیز اندکی کاهش یافت.روز پنجشنبه به دلیل رشد قابل توجه ارزش دلار قیمت فلز زرد به پایین تر از ۱۳۰۰ دلار رسید و پایین ترین رقم یک هفته گذشته را تجربه کرد.

کریس گافنی، تحلیلگر بازار طلا گفت: رشد ارزش دلار معمولا به قیمت فلزات گرانبها لطمه می زند و اکنون با تقویت سایر ارزها در برابر ارزش دلار شاهد جبران بخشی از افت قیمت طلا هستیم.پس از آنکه بزرگترین بانک آمریکا، یعنی بانک جی پی مورگان میزان سوددهی بالایی را در سه ماهه نخست امسال به ثبت رساند ارزش شاخص ها در بازار بورس وال استریت شاهد افزایش بود و این مسئله سبب تضعیف نسبی قیمت طلا شد/ رویترز

 

کاهش تقاضای نفت

میزان تقاضای جهانی در پی افت شدید میزان تولید نفت عربستان و ونزوئلا کاهش می یابد

به نقل از آژانس بین المللی انرژی، این سازمان در گزارش ماه آوریل (فرودین- اردیبهشت) پیش بینی کرد میزان تقاضای جهانی در پی افت شدید میزان تولید نفت عربستان و ونزوئلا کاهش می یابدبنابر پیش بینی این سازمان، نرخ رشد مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ تغییر نخواهد کرد و به میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز ثابت خواهد ماند.

این گزارش حاکی است میزان تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۹۹ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز بود.

این سازمان همچنین در خصوص تبعات افزایش بهای جهانی نفت هشدار دارد. در حال حاضر بهای نفت خام برنت از مرز ۷۱ دلار برای هر بشکه عبور کرد. این درحالیست که این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ دلار بود.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی در پی کاهش عرضه نفت اوپک و اعمال تحریم بر ونزوئلا، میزان عرضه جهانی نفت در ماه مارس (اسفند ۹۷- فروردین ۹۸)، ۴۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت

آمارها نشان می دهد از آغاز سال جدید میلادی (۱۱ دی ۹۷) بهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدییت تاکنون به ترتیب ۴۰ و ۳۰ درصد افزایش داشته اند.همچنین تشدید نا آرامی ها در لیبی که یکی از صادرکنندگان نفت به اروپا به شمار می آید، در افزایش بهای جهانی نفت تاثیر گذار بوده است.

کشورهای عضو اوپک همراه با برخی تولیدکنندگان غیراوپک در نشست آذر ماه سال گذشته توافق کردند که عرضه نفت را به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش دهند، اما ایران از این کاهش، مستثنی شد.

 

صندوق بین المللی پول در گزارش ماه آوریل خود (اسفند ۹۷- فروردین ۹۸) خود ۲۰ اقتصاد اول دنیا را برحسب تولید ناخالص داخلی اعلام کرده است.

براساس این گزارش آمریکا همچنان با ۲۱ هزار و ۳۴۵ میلیارد دلار بزرگترین اقتصاد دنیاست و چین نیز با ۱۴ هزار و ۲۱۷ میلیارد دلار دومین اقتصاد بزرگ جهان و مهم ترین تعقیب کننده ایالات متحده است.

اما براساس گزارش صندوق بین المللی پول، کشور ژاپن با ۵ هزار و ۱۷۶ میلیارد دلار و فاصله ای زیاد نسبت به آمریکا و چین، در مکان سوم بزرگترین اقتصادهای دنیا ایستاده است و کشورهای آلمان با ۳ هزار و ۹۶۴ میلیارد دلار و هند با ۲ هزار و ۹۷۲ میلیارد دلار در رده های چهارم و پنجم این جدول ایستاده اند.

بدنبال این کشورها، انگلیس که با موضوع مهم برگزیت روبه روست، با ۲ هزار و ۸۲۹ میلیارد دلار در رده ششم، فرانسه با ۲ هزار و ۷۶۲ میلیارد دلار در رده هفتم، ایتالیا با ۲ هزار و ۲۶ میلیارد دلار در رده هشتم، برزیل با یک هزار و ۹۶۰ میلیارد دلار در رده نهم و کانادا با یک هزار و ۷۳۹ میلیارد دلار در رده دهم بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار گرفته اند.

گزارش صندوق بین المللی پول نشان می دهد که بعد از ۱۰ کشور بالا، کره جنوبی با یک هزار و ۶۵۷ میلیارد دلار، روسیه با یک هزار و ۶۱۰ میلیارد دلار، اسپانیا با یک هزار و ۴۲۹ میلیارد دلار، استرالیا با یک هزار و ۴۱۷ میلیارد دلار و مکزیک با یک هزار و ۲۴۱ میلیارد دلار در رده های یازدهم تا پانزدهم بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار دارند.

کشورهای رده شانزدهم تا بیستم بزرگترین اقتصادهای دنیا در سال ۲۰۱۹ نیز براساس گزارش صندوق بین المللی به ترتیب کشورهای اندونزی با یک هزار و ۱۰۱ میلیارد دلار، هلند با ۹۱۴ میلیارد دلار، عربستان سعودی با ۷۶۲ میلیارد دلار، سوئیس ۷۰۸ میلیارد دلار و ترکیه با ۷۰۶ میلیارد دلار هستند.

 

جبران قیمت سنگ آهن 65% و بهبود بازار سنگ آهن در چین

عملکرد بهتر بازار فولاد چین به کمک بازار سنگ آهن آمد. میزان موجودی بازار فولاد چین نسبت به ماه قبل با سرعت بیشتر در حال کاهش است که نشان می دهد تقاضای محصولات فولادی بهتر شده است.

در طول 2 هفته گذشته اکثرا سنگ آهن 65% حرکت معکوس نسبت به 62% داشت و یا افزایش قیمت آن جزئی بود. ولی شاهد جبران قیمت آن به علت رسیدن حاشیه سود فولادسازان چین به مرز 110 دلار بر تن هستیم. تاثیر بحران برزیل بر روی سنگ آهن نیز به نظر ادامه دار خواهد بود.

جمعه 12 آپریل بر اساس شاخص متال بولتن، قیمت سنگ آهن 65% (کنسانتره) سه دلار و ده سنت افزایش یافت.

متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۷۰ سنت رشد داشت و ۹۵ دلار هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شد. قرارداد سواپ ماه می نیز ۱.۳۰ دلار بالا رفت و ۹۲.۸۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.

با توجه به این که دوره  اوج آلودگی هوا و محدودیت ها در چین ماه مارس به اتمام رسیده کارخانه ها بهره وری را افزایش داده اند  از این رو به سنگ آهن بیشتری نیاز خواهند داشت./ متال بولتن

 

رکورد صادرات فولاد چین در ماه مارس

صادرات محصولات فولادی چین در مارس سال جاری به ۳۳/ ۶ میلیون تن رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن ۴۰ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد رشد یافته است . در فاصله ماه های ژانویه تا مارس کل صادرات فولاد چین به رقم ۰۳/ ۱۷ میلیون تن رسیده است که در مقایسه با همین مدت در سال قبل بیش از ۱۲ درصد افزایش نشان می دهد .

عمده دلیل افزایش حجم صادرات چین در ماه مارس تعطیلات سال نو چینی در ماه فوریه بود که بازار را غیر فعال کرده بود بنابراین تقاضای مانده از ماههای ژانویه و فوریه در ماه مارس به اوج رسید . پیش بینی شده میزان صادرات در ماه آوریل هم در همین سطوح فعلی باقی بماند اما در ماه می شاید مجدداً کاهشی شود زیرا رونق بازار داخلی چین در آن ماه قیمت ها را بالا خواهد برد .

بهای ورق گرم در شانگهای از اوایل مارس با ۱۷۰ یوآن معادل ۲۵ دلار افزایش در تاریخ ۱۱ آوریل به ۳ هزار و ۹۸۰ یوآن رسید و قیمت در بازار داخلی حدود ۱۳ دلار بالاتر از قیمت های صادراتی است . در ماه مارس چین ۸۹۹ هزار تن واردات محصولات فولادی داشته که در مقایسه با سال قبل ۲۷ درصد کاهش یافته است . در فاصله ماههای ژانویه تا مارس میزان واردات فولاد این کشور در کل ۹/ ۲ میلیون تن بوده است ./ استیل پرایس

براساس اعلام گروه فورتسکیو استرالیا، انتظار می رود؛ در سال ۲۰۱۹ تولید فولاد خام چین ۳ تا ۴ درصد افزایش یابد.

رشد مورد انتظار علیرغم وجود نگرانی های جنگ تجاری چین و آمریکا که تاثیر منفی بر بازارها دارد، به دلیل فشار کشور چین برای توسعه خطوط ریلی سرعت بالا، فرودگاه ها و زیرساخت هایی می باشد که باعث ایجاد تقاضای فولاد بیشتر می شود.

فورتسکیو FMG فکر می کند که جنگ تجاری هیچ تاثیر مستقیمی بر بخش فولاد چین نداشته است، چرا که اکثر فولادهای تولید شده در چین در داخل این کشور مصرف می شود و و میزان کمی از آن به آمریکا صادر می گردد.

در همین حال، اولویت و ترجیح شركت های فولادساز چینی برای سنگ آهن دریایی از سال گذشته از سنگ آهن پرعیار به سنگ آهن کم عیار تر به منظور کاهش هزینه های تولید در مقایسه با حاشیه سود پایین فولاد تغییر یافت.

 

ظرفیت تولید ورق گرم چین در سال جاری افزایش می یابد

به علاوه ظرفیت تولید سایر محصولات فولاد چین در سال ۲۰۱۹  همچنان افزایش خواهد یافت. چین در سال جاری میلادی ۱۴ کارخانه تولید ورق گرم جدید را راه اندازی خواهد نمود که ظرفیت تولید این محصول را به بیش از ۳۱ میلیون تن خواهد رساند . گفتنی است در سال ۲۰۱۸ نیز این کشور ظرفیت تولید ورق گرم خود را به بیش از ۲۵ میلیون تن رساند .

تاکنون دو کارخانه از این ۱۴ کارخانه با ظرفیت تولید ۳/ ۵ میلیون تن در استان هبی شهر تانگشان وارد فاز تولید شده اند و سومین کارخانه با ظرفیت تولید ۲ میلیون تن نیز در مدت زمان کوتاهی راه اندازی خواهد شد . در حقیقت ۱۱ کارخانه از این ۱۴ کارخانه جدید که قرار است در سال ۲۰۱۹ وارد فاز تولید شوند در استان هبی قرار دارند و جمعاً ظرفیت تولید آنها ۰۷/ ۲۴ میلیون تن در سال خواهد بود .

اغلب این ۱۴ کارخانه جدید جایگزین ظرفیت های تولید شمش چدن و فولاد خام می شوند بدین ترتیب که یا از ظرفیت های تولید خود کاسته اند و یا ظرفیت تولید شمش چدن و فولاد خام دیگر کارخانه ها را خریداری کرده اند . بعنوان مثال کارخانه فولادسازی فنگ نان متعلق به گروه فولادسازی ژونگ هنگ به منظور تغذیه خط تولید ورق گرم ، سالانه از ۸ میلیون تن از فولاد خام تولید خود کاسته است . درحقیقت ایجاد ظرفیت های تولید جدید مستلزم بستن ظرفیت های تولید فولاد خام و شمش چدن است .

البته برخی از فعالان بازار فولاد بر این عقیده اند که ایجاد ظرفیت های تولید فولاد خام و شمش چدن نسبت به روشهای جایگزینی کارائی بیشتری دارد و ظرفیت تولید فولاد چین در سال ۲۰۱۹ را همچنان افزایش خواهد داد بنابراین در سال جاری هم عرضه محصولات تخت و طویل فولادی در این کشور به روند روبه رشد خود ادامه خواهد داد .

براساس اطلاعات اداره آمار چین ، تولید ورق گرم با عرض متوسط از ژانویه تا فوریه ۲۰۱۹ به حجم ۹۳/ ۲۳ میلیون تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد یافته است . در این مدت تولید میلگرد بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته و به ۸۳/ ۳۳ میلیون تن رسیده است/ .استیل پرایس   

 

اتحادیه اروپا قصد دارد بر یک سری از کالاهای آمریکا تا ۲۱.۵ میلیارد دلار (۱۹ میلیارد یورو) عوارض وضع کند.

به نقل از راشاتودی، اتحادیه اروپا قصد دارد بر یک سری از کالاهای آمریکا تا 21.5 میلیارد دلار (19 میلیارد یورو) عوارض وضع کند. این عوارض به تلافی سوبسیدهای داده شده به هواپیماسازی بوئینگ اعمال می شود.

این اقدام، جدید ترین اقدام تلافی جویانه در درگیری های بلندمدت بین بروکسل و واشنگتن است. این دو یکدیگر را متهم می کنند که سوبسید های غیرقانونی به هواپیما سازان برتر آنها اعطا کرده اند .


کمیسیون اروپا قرار است لیستی از محصولات آمریکایی را که میخواهد تحت عوارض جدید قرار گیرند برای تمام اعضایش ارسال کند. به گزارش سازمان خبری بروکسل، ارزش کل این صادرات به بازار اروپا حدود 19 میلیارد یورو است
این رقم بسیار بالا تر از تخمین اولیه کمیسیون اروپا از خسارات ناشی از سوبسید های بوئینگ است. در 2012 این کمیسیون ارزیابی کرد مقدار احتمالی آن 12 میلیارد یورو خواهد بود. ارزش این عوارض 11.5 میلیارد دلار (10.2 میلیارد یورو) خواهد بود

انتظار می‌رود لیست این کالاها در روز چهارشنبه منتشر شود تا مورد مشورت عمومی قرار گیرد.
 
پس از اینکه سازمان تجارت جهانی متوجه شد سوبسیدهای اتحادیه اروپا به ایرباس پیامدهای ناخوشایندی برای آمریکا دارد، دونالد ترامپ تهدید کرد بر 11 میلیارد دلار (9.7 میلیارد یورو) از کالاهای اتحادیه اروپا عوارض وضع می کند
یکی از دیپلمات های اروپایی در مورد عوارض مورد بحث گفت: ( اگر آنها لیستشان را افزایش دهند، ما هم همین کار را می کنیم).

 

رشد قیمت های پلیمری در بازارهای جهانی محسوس تر میشود

بررسی نشریه آیسیس و پلاتس در هفته جاری نشان از افزایش قیمت اکثر محصولات پلیمری در بازارهای جهانی دارد و احتمالا رشد قیمت ها در هفته های آتی محسوس تر خواهد بود.

بررسی قیمت های جهانی پلیمرها در هفته جاری نشان می دهد که بازار آسیا روندی افزایشی در پیش گرفته است. این در حالی است که پیش بینی بازار چین در آینده نیز نشان از افزایش قیمت ها دارد و با توجه به اینکه چین بزرگترین واردکننده پلیمر در جهان است، تاثیر قیمتی آن می تواند بر سایر بازارها بسیار زیاد باشد.

​در همین حال با شروع فصل بهار تقاضا بهبود یافته و تقاضا و قیمت ها در چین افزایشی خواهد بود. از سوی دیگر بازار ترکیه هم با توجه به افزایش قیمت محصولات پلیمری در بازارهای دیگر و پشت سر گذاشتن انتخابات، روندی افزایشی در پیش گرفته است.

همچنین گرید پایپ با شروع فصل گرما مجددا وارد فاز تقاضا شده و قیمت های جهانی آن در حال بهبود است، به نظر می رسد قیمت پایپ گرید به فاصله قیمتی قبلی خود با سایر گریدها برگردد. لازم به توضیح است که قیمت پایپ تحت تاثیر کاهش تقاضا بخشی از ارزش خود نسبت به سایر گریدها را از دست داده بود که روند قیمتی نشان از بازگشت پایپ به جایگاه خود دارد.

 

تقاضا در مس و بهای 7000 دلاری این فلز

در سال گذشته حدود ۲۱.۵ میلیون تن تولید در سطح جهانی محقق شد که سهم ایران حدود ۱.۵ درصد از بازار این صنعت بود.

در خرداد سال گذشته قیمت جهانی مس به دلیل کمبود عرضه به ازای هر تن به مقدار ۷۲۵۰ دلار رسید.اما در سال ۲۰۱۹ پیش بینی می شود با افزایش تقاضای جهانی بخصوص در بخش تولید خودروهای برقی(اخیرا با توجه به ملاحظات زیست محیطی تولید آن در سطح جهانی بسیار رشد کرده است )که سهم عمده ای از مصرف را به خود اختصاص داده است، مصرف مس افزایش پیدا کند هم اکنون به صورت میانگین مصرف مس به ازای هر خودروی هیبریدی در حدود ۱۰۰ کیلو مس است.

این در حالی است که درسال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیون تن مس در صنعت خودرو سازی مصرف شده است از طرفی دیگر میزان ذخایر مس در بورس فلزات لندن نسبت به دوره مشابه در سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش معدن 24 افزایش تقاضای اقتصادهای نو ظهور مانند هند و برزیل نیز از عمده دلایلی است که پیش بینی می شود در کوتاه مدت قیمت مس وارد کانال ۷۰۰۰ و در بلند مدت وارد کانال ۸۰۰۰ شود.
قیمت جهانی مس در سال ۲۰۱۱ به دنبال افزایش نرخ رشد اقتصادی و بر طرف شدن رکود امریکا و کمبود عرضه کانال ۱۰۰۰۰ دلاری را رد کرده بود لذا با مراجعه به دادهای تاریخی می توان رابطه مستقیمی بین قیمت مس و حامل های انرژی مخصوصا نفت خام را پیدا کرد که با ادامه قیمت جهانی نفت خام انتظار بیشتری از افزایش قیمت جهانی مس می رود.

به طور خلاصه با توجه به اخبار مربوط به رشد اقتصادی چین به عنوان کشوری که حدود ۵۰ درصد از تقاضای جهانی را به خود اختصاص داده است و از طرفی با توجه به کاربرد وسیع در ساخت خودورها برقی و رشد تقاضای ۲۰ درصد در سال هند انتظار می رود که قیمت این کامودیتی هم در روند کوتاه مدت هم در روند بلند مدت افزایش پیدا کند 

 

 

 

قیمت برخی فلزات اساسی در بورس فلزات لندن

 

 مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش