عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/04/02


بازار سهام آسیا

درهفته گذشته ، بازار سهام آسیا افزایش خوبی نداشتند اما سهام شانگهای و سنگاپور افزایش نسبتا خوبی را درمقابل سایربازارهای سهام آسیایی در روز جمعه به ثبت رساندند.

آخرین تغییرات قیمت سهام های آمریکا و اروپا را نیز در پایین مشاهده می کنید

 

صعود مجدد طلا

انس جهانی در پایان روز معاملاتی هفته گذشته با 11 دلار افزایش به قیمت 1399 دلار رسید.

بیشترین قیمت به 1411 دلار و کمترین قیمت به 1382 دلار رسید .

ازدلایل این صعود پرقدرت را می توان به رویکرد پولی انبساطی بانک های مرکزی بزرگ جهان و تنش ها بین ایران و آمریکا اشاره کرد و بالاترین قیمت خود را در طی 6 سال گذشته به ثبت رساند.

درشکل زیر روند انس جهانی در طی هفته گذشته برحسب دلارایالات متحده را مشاهده می کنید.

ودر شکل زیر روند انس جهانی برحسب واحد پول جمهوری اسلامی درطی یک هفته گذشته می باشد.

 

بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا همچنان جوی منفی دارد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، علت اصلی این رکود هم فصل بارش های موسمی در جنوب شرق آسیا و همچنین تحریم های امریکا علیه ایران است که موجب شده خریدارها عقب نشینی کنند.قیمت پیشنهادی بیلت وارداتی ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر است . بیلت سی آی اس در تایلند ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده و در فیلیپین ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر است.

بیلت سی آی اس ۴۱۰ دلار هر تن فوب است و جو بازار به شدت ضعیف است.در واقع روند نزولی بازار واردات قراضه ترکیه بر سایر بازارها نیز اثر منفی داشته است .

 

 

نفت به دنبال بازار سهام

نفت برنت در اوایل ماه ژانویه در اوایل روز جمعه به بالاترین حد خود در ماه ژوئن رسید اما موفق به افزایش سود نشد  و به زیر 64 دلار رسید.

درپایان روز معاملاتی قیمت 65 دلار بالاترین قیمت و 63 دلار پایین ترین قیمت را ثبت کرد و درنهایت به قیمت 65 دلار و 20 سنت رسید.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، به دنبال نگرانی ها از تشدید تنش ها در خاورمیانه و اختلال در عرضه نفت خاورمیانه که یک پنجم نفت جهان را تامین می کند، قیمت نفت روز جمعه یک درصد افزایش داشت و نفت خام آمریکا افزایش هفتگی ۱۰ درصدی را تجربه کرد.

در همین حال، به دنبال آتش سوزی در پالایشگاه انرژی سولوشن فیلادلفیا که بزرگترین پالایشگاه ساحل شرقی آمریکا به شمار می رود، قیمت بنزین در این کشور حدود ۴ درصد افزایش یافته است.

جیم ریترزبوش، تحلیلگر بازار نفت در باره وضعی فعلی بازار انرژی گفت: افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا موجب افزایش قیمت نفت شده است.

هرچند افزایش تنش های ایران و آمریکا عامل اصلی رشد قیمت ها بوده، اما به گفته تحلیلگران، نشست اوایل ماه ژوئن بین اوپک و متحدانش برای تصمیم گیری در مورد سیاست تولید، کاهش احتمالی تنش های تجاری بین آمریکا و چین و آتش سوزی در یکی از بزرگترین پالایشگاه های آمریکا از دیگر عوامل رشد قیمت نفت بوده است.

اعضای گروه اوپک هم روند مثبتی را به ثبت رساندند و تغییرات قیمت را در پایین مشاهده می کنید.

 

سنگ آهن چین

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز جمعه با ۱.۱۵ دلار کاهش ۱۱۶.۴ دلار معامله شد.
به گزارش معدن ۲۴،قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با ۱.۱۵ دلار کاهش ۱۱۶.۴ دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان کاهش ۱۲۹.۴ دلار معامله شد.

شمش فولاد درچین با ۴ دلار افزایش ۵۰۵ دلار معامله شد.

شمش روی با ۴۲ دلار کاهش ۲۵۴۲ دلار قیمت خورد.

زغال‌سنگ با ۰.۵ دلار افزایش ۱۸۹.۵ دلار معامله شد  .

 

وروند دیگرفلزات جهانی درهفته گذشته

مس

روی

سرب

قلع

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش