عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/04/16


آخرین تغییرات قیمت های انرژی در یک نگاه

آخرین تغییرات قیمت های فلزات جهانی در یک نگاه

 

کاهش شدید قیمت سنگ آهن و صادرات سنگ آهن هند بیشتر از دو برابر شد

 

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز جمعه با 8.05 دلار کاهش 114.25 دلار معامله شد.
به گزارش معدن ۲۴،قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با 8.05 دلار کاهش 114.25 دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد با 7.55 124.25 دلار معامله شد.

صادرات سنگ آهن هند در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۵.۲۱ میلیون تن ثبت شد که نسبت به ۲.۱۵ میلیون تن سه ماهه گذشته رشد چشمگیر داشت.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، در ماه ژوئن میزان صادرات ۱.۸۰ میلیون تن ثبت شد که نسبت به ماه می ۲۰۰ هزار تن افت داشت.

در ماه گذشته میلادی، صادرات سنگ آهن دومین صادر کننده بزرگ دنیا، برزیل کمی افت داشت و از ۲۹.۸۳ میلیون تن به ۲۹.۴۰ میلیون تن رسید. صادرات سنگ اهن برزیل در مقایسه با سال قبل نیز ۱۷ درصد افت داشت.

 

بورس آسیا

 

 

سهام آسیایی در پایان معاملات روز جمعه درحالی که سرمایه‌گذاران منتظر انتشار داده‌های رسمی مشاغل آمریکا بودند به رکوردهای ۲ ماهه خود نزدیک شدند. به نقل از رویترز، درپایان معاملات روز جمعه درحالی که سرمایه‌گذاران منتظر انتشار داده‌های رسمی مشاغل آمریکا، که نقشی کلیدی در مورد سیاست‌گذاری‌های فدرال‌رزرو خواهد داشت، بودند، سهام آسیایی به رکوردهای ۲ ماهه خود نزدیک شدند.

نیکی ژاپن ۰.۲ درصد رشد کرد.در بازارهای چین، کامپوزیت شانگهای ۰.۱۶ درصد بالا آمد اما هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۰۸ درصد افت کرد.ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۵۰ درصد رشد کرد، در حالی که کوسپی کره‌جنوبی با رشد اندک ۰.۰۹ درصدی روبرو شد.

 

نفت برنت به 64 دلار و 23 سنت رسید

نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه 14 تیر به هربشکه 64 دلار و 23 سنت با افزایش 1.47 درصدی به معاملات خود پایان داد.

ازدلایل این افزایش قیمت می توان به نقل از رویترز به تنش ها با ایران و همچنین تمدید توافق کاهش تولید بین اوپک و متحدانش موجب این افزایش قیمت شده است.

 

ونمای نفت برنت در طول یکسال

 

بیلت صادراتی ایران بالا رفت

 

به گزارش پایگاه خبری  فولاد ایران به نقل از استیل مینت ، بیلت صادراتی چین هفته گذشته 10 دلار بهبود داشته 480 دلار هر تن فوب شد.

بیلت صادراتی سی آی اس از  420 تا 425 دلار به 425 تا 430 دلار هر تن فوب افزایش یافت. البته خریدارها هم عجله ای نداشتند و احتمالا در مقابل رشد قیمت مقاومت می کنند.

در ترکیه بیلت وارداتی خریداری نداشت و قیمت مورد نظر خریداران از 410 دلار هر تن فوب بیشتر نبود.

در خاور دور بیلت سی آی اس 460 تا 470 دلار هر تن سی اف آر معادل 440 تا 450 دلار هر تن فوب بود که 5 تا 10 دلار رشد هفتگی داشت و معاملاتی جزیی نهایی شد.  بیلت صادراتی ترکیه نیز 430 تا 440 دلار هر تن فوب بود ولی قیمت درخواستی خریداران از 420 دلار هر تن فوب بیشتر نبود.

 قیمت پیشنهادی بیلت صادراتی ایران هفته گذشته بالا رفت. البته معامله ای در قیمت های جدید صورت نگرفت. آخرین قیمت برای بیلت 3SP حدود 5 دلار رشد داشته 385 تا 390 دلار هر تن فوب شد که برای حمل اواخر آگوست و اوایل سپتامبر بود. تحلیلگران معتقدند علت اصلی تاخیر خریداران برای نهایی کردن معامله با ایران نگرانی از تحریم های امریکاست.

 

بازار آهن و فولاد چین در یک نگاه

 

 

طلا به 1399 دلار رسید

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، پس از انتشار آمارهای مثبت از بازار کار آمریکا در ماه ژوئن که موجب کاهش احتمال پایین آمدن نرخ بهره در این کشور شد، قیمت طلا روز جمعه تا ۲ درصد کاهش داشت و اولین افت هفتگی در طی ۷ هفته اخیر را به ثبت رساند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۱.۱۷ درصد کاهش به ۱۳۹۹ دلار و ۴۵ سنت رسید. قیمت فلز زرد دیروز تا رقم ۱۳۸۶ دلار و ۵۲ سنت پایین آمده بود. قیمت طلا این هفته حدود یک درصد کاهش یافته که بیشترین افت هفتگی از اواسط ماه آوریل تاکنون بود. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با ۱.۴۶ درصد کاهش به ۱۴۰۰ دلار و ۱۰ سنت رسید

 

و روند انس جهانی در طول 30 سال

 

 

وروند سایر فلزات جهانی در بورس لندن

 

مس

روی

نیکل

سرب

 

 

قلع

آلومینیوم

 

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش