عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/05/06


آخرین تغییرات قیمت های انرژی جهانی

 

آخرین تغییرات قیمت های فلزات جهانی

 

 

بورس های جهان در هفته ای که گذشت...

 

در آخرین روز از معاملات هفتگی بورس نیویورک، شاخص‌های بورسی به لطف افزایش نمادهای برخی از شرکت های بزرگ موفق به عبور از سطوح تاریخی شدند. نماد "آلفابت" متعلق به شرکت گوگل به لطف سود بیش از حد انتظار سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ با جهش ۱۲ درصدی مواجه شد  .

درهفته گذشته ، بورس های آسیا بجز شاخص های شانگهای و هانگ سنگ که مثبت و افزایش خوبی داشتند سایر شاخص های آسیایی کاهشی بودند

در دیگر مناطق جهان و در اروپا، شاخص "یورو استاکس ۵۰" با ۰.۴۱ درصد افزایش و شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸ درصد افزایش بسته شدند. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت و "کک ۴۰" بورس پاریس به ترتیب ۰.۴۷ درصد و ۰.۵۷ درصد صعود کردند. در مادرید اما شاخص "ایبکس" ۰.۶۹ درصد عقب نشست.

 

 

افزایش قیمت طلا در هفته گذشته

 

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات هفته گذشته با ۰.۳۱ درصد افزایش به ۱۴۱۸ دلار و ۹۰سنت رسید.

به نقل از رویترز، در حالی که انتشار آمارهای ضعیف از نرخ تورم آمریکا، تاثیر آمارهای مثبت رشد اقتصادی این کشور را خنثی کرده و همچنان احتمال کاهش نرخ بهره را زنده نگاه داشته است، قیمت طلا پس از کاهش قابل توجه روز پنجشنبه، دیروز با افزایش مواجه شد.

براساس نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز ، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران انتظار دارند طلا در هفته جاری که نشست بانک مرکزی آمریکا برگزار می شوند، به روند صعودی ادامه دهد.

روند طلا در یک ماه گذشته

 

 

صعود مجدد سنگ آهن

 

به نقل از فولاد ایران ،هفته گذشته آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد استرالیا پس از نوساناتی، کمی بهبود داشته حدود 119 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که به دلیل خوش بینی نسبت به افزایش تولید فولاد تا پایان سال بود البته نسبت به هفته قبل تا 2 دلار افت داشت.

انتظار می رود پروژه های زیرساختی در نیمه دوم سال تقاضای سنگ آهن را در چین بهبود بخشد.  در کل اخیرا بازار نقدی واردات سنگ آهن در چین در نوسان بوده و خریداران معامله های بزرگ را پر ریسک می دانند.

 

افزایش قیمت بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی چین 5 دلار بهبود داشته 490 دلار هر تن فوب شد.

بیلت صادراتی سی آی اس نیز تا 2 دلار افت هفتگی داشته 418 دلار هر تن فوب شنیده شد. در ترکیه بیلت  وارداتی 425 تا 435 دلار هر تن سی اف آر  و نسبتا مشابه هفته قبل و در رکود بود.

در بازار خاور دور بیلت وارداتی 450 تا 453 دلار هر تن سی اف آر بود که حدود 5 دلار افت قیمت هفتگی داشت. / فولاد ایران

 

قراضه

بازار واردات قراضه در ترکیه هفته نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت.  قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۲۹۳ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. برخی انتظار داشتند روزهای آتی قیمت به ۲۹۰ دلار برسد چرا که رکود بازار فولاد باعث شده برخی از خریداران تعطیلات تابستانی خود را طولانی تر نمایند. قراضه آ۳ روسیه نیز ۲۸۳ دلار هر تن سی اف آر ترکیه و در ثبات بود.

قراضه صادراتی ژاپن هم آخرین بار هفته گذشته ۲۳۱ دلار هر تن فوب شنیده شد که افت جزیی داشت. همچنین در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۶۱ دلار هر لانگ تن ثابت بود. / کالاخبر

 

 

افزایش قیمت طلای سیاه

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۷ سنت افزایش به ۶۳ دلار و ۴۶ سنت رسید.

به نقل از رویترز، به‌دنبال انتشار آمارهای قوی‌تر از حد انتظار از اقتصاد آمریکا که موجب تقویت چشم‌انداز تقاضا برای نفت شد و در حالی که نگرانی‌ها از احتمال بروز اختلال در عرضه نفت خاورمیانه به‌دلیل تنش در تنگه هرمز همچنان بالاست، قیمت نفت روز جمعه افزایش داشت و یک افزایش هفتگی را نیز به ثبت رساند.

آمارهای رسمی منتشرشده نشان می‌دهد که رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه دوم امسال کمتر از حد انتظار کاهش داشته و میزان هزینه‌کرد مصرف کنندگان رشد قابل توجهی داشته است. این آمارهای مثبت موجب تقویت چشم‌انداز تقاضا برای نفت شد.

 

روند نفت برنت و نفت آمریکا در طول یک ماه اخیر

 

 

 

روند نفت برنت ، نفت آمریکا و نفت اوپک در3 ماه اخیر

 

روند قیمت فلزات اساسی در بازارلندن در هفته گذشته

آلومینیوم

مس

روی

 

نیکل

سرب

قلع

 

فائزه شاهوردی/ واحد سرمایه گذاری و آموزش