عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/05/12


خلاصه بازار جهانی در هفته ای که گذشت...

 

آخرین تغییرات قیمت های انرژی

 

آخرین تغییرات قیمت فلزات

 

 

  افزایش قیمت طلای سیاه

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۳۹ سنت معادل ۲.۳۰ درصد افزایش به ۶۱ دلار و ۳۹ سنت رسید.

به نقل از رویترز ، قیمت نفت در روز پنجشنبه کاهش شدیدی پیدا کرد که این بیشترین کاهش قیمت در چند سال گذشته بوده است واز دلایل مهم این کاهش قیمت را می توان به وضع تعرفه های بیشتر بر روی کالاهای چینی به دنبال وعده های ترامپ بوده است اما در روز جمعه افزایش حدود 3 درصدی را ثبت کرد.

تعرفه های جدید دولت آمریکا علیه کالاهای چینی که قرار است از اول سپتامبر اجرایی شود، جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان را شدت خواهد بخشید. هرگونه افت رشد اقتصادی ناشی از جنگ تجاری می تواند به تقاضا برای نفت لطمه بزند.

کاهش تولید نفت عربستان و تحریم‌های آمریکا علیه اعضای اوپک سبب شد تولید این سازمان در ماه ژوئیه امسال به پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون برسد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز ، نظرسنجی این خبرگزاری نشان داد مجموع تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه ژوئیه امسال با ۲۸۰ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه ژوئیه، به ۲۹ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز رسید که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون است.

در ماه ژوئیه امسال ۱۱ عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید نفت هستند، ۱۶۳ درصد به تعهد خود پایبند بودند.

 

روند قیمت نفت برنت در طول یکسال

 

 

بورس های جهانی و آسیایی کاهشی شدند

بورس آمریکا

 

بورس اروپا

بورس آسیا

 

به گزارش ایبنا به نقل از سی ان بی سی، تنها چند ساعت پس از پایان آخرین دور از مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین در شهر شانگهای، دونالد ترامپ اعلام کرد که چینی‌ها حاضر نیستند محصولات کشاورزی بیشتری از آمریکا بخرند و این باعث شده است تا وی تصمیم بگیرد تعرفه وارداتی بر محصولات چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار را از یکم سپتامبر امسال به ۱۰ درصد افزایش دهد. این تهدید و پاسخ صریح چین برای اقدام متقابل فوری باعث شد تا بورس‌های اروپایی یکی از بدترین روزهای خود در سال جاری را سپری کنند.

 

 

سنگ آهن / بیلت / قراضه

به نقل از فولاد ایران ، سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته با بهبود بازار نقدی از 119 دلار به 121 دلار بهبود داشت ولی تا پایان هفته با پیش بینی افت تقاضای سنگ آهن خلوص متوسط کاهش داشته تا حدود 114 دلار هر تن خشک سی اف آر چین بازگشت.  اکثر کارخانه های چینی موجودی سنگ آهن کافی دارند و افت تقاضای فولاد تمایل به خرید این ماده اولیه را پایین تر آورده است.

  هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه، علی رغم این که خریداران تقاضا داشتند ولی قیمت های پیشنهادی را بالا دیدند و قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80  حدود 292  تا 300 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده با حدود 18 دلار رشد 279 دلار هر لانگ تن ثبت شد. قراضه سنگین کلاس 2 صادراتی ژاپن 267 دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل رشد  چشمگیری داشت.

بازار های بیلت در رکود تابستانی به سر می بردند. بیلت سی آی اس 418 دلار هر تن فوب شنیده شد که در ثبات نسبی بود.  عرضه کننده ها ترجیح دادند در بازار داخلی میلگرد فعال تر باشند تا این که به درخواست های تخفیف مشتریان خارجی توجه کنند.

خریداران ترک بیشتر از 420 دلار هر تن سی اف آر برای بیلت سی آی اس درخواست نمی دادند. در مواردی قیمت های درخواستی تا 410 دلار هر تن فوب بود.

بیلت صادراتی چین 3 دلار رشد قیمت هفتگی داشته 493 دلار هر تن فوب ثبت شد. در جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت وارداتی 450 تا 455 دلار هر تن سی اف آر شنیده شده و فعالیت چندانی مشاهده نشد.

 

 

  انس جهانی

 

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۳۰ درصد کاهش به ۱۴۴۰ دلار و ۸۳ سنت رسید.

به نقل از رویترز، در حالی که انتشار آمارهای ضعیف از بازار کار آمریکا موجب تضعیف ارزش دلار شده، قیمت طلا روز در بالای ۱۴۴۰ دلار تثبیت شد و همزمان با شدت گرفتن جنگ تجاری، بهترین عملکرد هفتگی ۶ هفته اخیر را به ثبت رساند.

 

 

نگاهی به روند انس جهانی ونفت برنت از ابتدای مرداد ماه (23 جولای )تاکنون

 

 

  روند فلزات در بازار لندن در هفته ای که گذشت ...

آلومینیوم

مس

روی

نیکل

سرب

قلع

 

 

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش