عنـوان تحلیل : گزارش مجمع بانک پاسارگاد (وپاسار)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1398/05/15


باسمه تعالي

شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات

خلاصه گزارش مجمع

نام شرکت : بانک پاسارگاد

نوع مجمع: عمومی عادی صاحبان سهام نوبت دوم

تاریخ برگزاری: 1398/05/12

درصد حاضرین در مجمع: 90

نام نماینده: زهرا رجبی

 

تصميمات مجمع

 

گزارش هيأت مديره ارائه و قرائت شد .

 

گزارش حسابرس و بازرس قانوني ارائه و قرائت شد .

صورتهای مالی با اکثريت / به اتفاق آراء تصويب شد -  انتخاب اعضای هیئت مدیره در مجمع مانند سال پیش تصویب شد .

 

           سرمایه                      50.400.000

  میلیون ریال

درآمد هر سهم                   380

            ريال

سود نقدي هر سهم                0

            ريال

درصد تقسیم سود                 0

          درصد

 

ترکیب سهامداران در تاریخ برگزاری مجمع:

 

مطابق با آخرین گزارش شرکت

سهامداران

درصد

شرکت سرمایه گذاری پارس آریان

9/98

شرکت نیک اندیشان سروش فجر

4/81

شرکت نوآوران دانش پژوه خاورمیانه

4/64

شرکت سام گروه

3/75

شرکت میلاد گستر نوآوران

3/70

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

3/38

شرکت تامین آتیه سرمایه انسانی گروه مالی پاسارگاد

2/91

شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا

2/82

سرکار خانم ستاره منصوبی

2/59

شرکت بینش پروژه ایرانیان

2/59

شرکت دانش گستران آتی ساز پویا

2/54

جناب آقای محمد هادی نیک لعل فرد

2/54

شرکت سهاب امید ایرانیان

2/30

شرکت بازرگانی همقدم

2/25

سایر

49/29

مجموع

100

 

 

 

 

 

خلاصه موارد مطروحه در مجمع و تکاليف مهم ارائه شده به هيأت مديره:

. نکات مهم مطرح شده در این مجمع به شرح زیر است:

  • دریاقت مجوز تاسیس شعبه در بمبئی هند به عنوان تنها شعبه بانک ایرانی و ثبت برند بانک در بیش از 80 کشور جهان و کنواسیون های بین المللی
  • عملکرد سال 97 نشان دهنده فاصله ی افزاینده نسبت به هدف گذاری بوده است .
  • بانک برنامه ورود چند شرکت زیر مجموعه از جمله «فناپ» را به بورس دارد و در سال ۹۸ عرضه اولیه آن‌ها انجام خواهد شد.
  • بانک پاسارگاد آماده افزایش سرمایه از طریق اهدای سهام جایزه است .

در مورد چند بند گزارش حسابرس

بند ۴ گزارش حسابرس در مورد برداشت شبانه از بانک‌ها در سال‌های قبل بوده است  که سهامداران اعتراض زیادی به این موضوع  داشتند که چرا بانک این مورد را زودتر پیگیری نکرده است . قاسمی توضیح داد که خوشبختانه چون در آن مقطع زودتر متوجه این موضوع شدند که بانک مرکزی قصد دارد از حساب‌ها برداشت کند حساب‌ها را خالی کردیم و عملا پولی برداشت نشده است، بلکه بانک مرکزی بانک پاسارگاد را بدهکار کرده است.

بند 5 برگ مالیات قطعی سال های 94 و 95 و 96 یک مبالغی تشخیص داده شده که با ذخیره ای که در حسابها وجود دارد طبیعتا با میزان تشخیصی برابر نیست .

– بند ۶ در مورد تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک در چارچوب ضوابط و مقررات بخشنامه ارزی ابلاغی بانک مرکزی از قرار هر دلار را 75 هزار ریال و یورو ۸۵ هزار ریال است که حسابرس اعلام کرد که این عدد منجر به شناسایی کمتر درآمد تسعیر ارز در انطباق با استانداردهای حسابداری شده است. تفرشی در این مورد توضیح داد که چون نرخ‌ها ممکن است تغییر پیدا کند و بانک نمی خواهد سود واهی شناسایی نماید، در واقع به همان  نرخی که بانک مرکزی صراحتا  اعلام کرد تسعیر را انجام داده ایم .در نهایت اگر سود بیشتری نصیب بشه در سال 98 آن را منظور میکنیم .
 

پرسش و پاسخ :

 1 . بانک پاسارگاد برنامه ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به قانون جدید دارد یا نه ؟

پاسخ :تفرشی پاسخ داد از طریق تجدید ارزیابی هیچ منابع نقدی جدیدی وارد بانک نمی شود و بانکهای دیگر به علت اینکه زیانهای سنگین سنواتی در صورتهای مالی شان دارند و میخواهند مشمول ماده 141 قانون تجارت نشوند مجبور به انجام این کار هستند .بانک پاسارگاد باتوجه به صورت مالی اش نیازی به این کار ندارد و بعد از کارشناسی دقیق این موضوع اگر به صلاح سهامداران باشد از این محل افزایش سرمایه می دهد .

  2. در یک مقطعی نرخ برابری ارز پایین تر بود و پول ملی ارزش بیشتری داشت سرمایه بانک یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بوده در حالی که با این نرخ های جدید در بازار هست به چهارصد میلیون دلار رسیده چه برنامه ای برای افزایش سرمایه دارید؟

پاسخ :تفرش پاسخ داد نه تنها بانک پاسارگاد بلکه بانکهای دیگر هم دچار این معزل هستند فارغ از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها که مورد بررسی است حتما به خاطر این افزایش 30 درصد سود حاصل از تسعیر ارز حتما در برنامه بانک پاسارگاد افزایش سرمایه صورت خواهد گرفت .

 3 . ذخیره مطالبات مشکوک الوصول روندش بالا بوده که این عملا صفر کردن سود بوده است شما سود حاصل از سرمایه گذاری را 200 میلیارد نشون دادید در مقابل ارزش دفتری آن بالای 5 هزار میلیارد تومان می باشد این 200 میلیون چه معنی می دهد ؟

سوال دیگر این است که هزینه های تشکیلاتی 49% از سود می باشد 49 درصد برای 1800 نفر ؟؟؟ پس سهم سهامداران چه می شود؟

پاسخ : قاسمی در پاسخ به سوال دوم فرمود نباید منافع سهامداران با بقیه ذی نفعان منافات داشته باشند .ما طبق قانون وظیفه داریم حقوق و مزایای کارمندان را تحویل بدهیم .

و در پاسخ به سوال اول اینطور پاسخ دادند که این سرمایه گذاری ها توجیحات خودشان را دارند .توانمندی هایی که در اون شرکت ها هلدینگ های ما ایجاد شده توانمندی های بسیار زیادی است که یک نقطه اتکایی برای بانک محسوب می شود .این سرمایه گذاری ها باعث نشده در مقابل تضعیف پول ملی دارایی های سهامداران تضعیف شوند.

 4 . مقام معظم رهبری فرمودند که بانک ها نباید بنگاه داری کنند نظر شما چیست ؟

پاسخ : بانک ها چاره ای جز بنگاه داری  ندارند البته نه بنگاه داری به این معنا که هر کسی دارایی های بانک را در جیب خودش بریزد .در بانک پاسارگاد خوشبختانه یک ریال (به غیر از منافع سهامداران )از سرمایه گذاری های انجام شده هم صاحب شخصی نداشته هر سرمایه گذاری انجام شده بانک صاحبش بوده است .بانک ها در تمام دنیا بنگاه داری می کنند از سیستم بانکداری غربی ها گرفته تا سیستم شرقی ها همین رویه را در پیش دارند .

چی پی مورگان را نگاه کنید 3750فقط فاند دارد این فاندها سهام بنگاه های اقتصادی دارند .

 5 . چند درصد میدکو برای بانک پاسارگاد است ؟چرا در صورت های مالی افشا نشده است ؟

پاسخ : الان بانک پاسارگاد به دلیل رعایت برخی قوانین به طور مستقیم در میدکو سهمی ندارد و از طریق شرکت های سرمایه گذار خودش عمده سهام میدکو را دارا می باشند .

در پایان :

طبق اعلام بانک مرکزی سود ناشی از تسعیر داراییها و بدهیهای ارزی به عنوان سود قابل تقسیم محسوب نخواهد شد و بانک باید سود را در حساب معین جداگانه‌ای سرفصل حساب سایر اندوخته‌ها نگهداری کند. شرکت در پایان از ۳۸۰ ریال سود هر سهم مبلغ ۸۰ ریال بابت زیان انباشته کنار گذاشت و مبلغ ۳۰۰ ریال نیز بابت تسعیر ارز به حساب اندوخته سرمایه ای منتقل شود و از این بخش افزایش سرمایه داده شود و بانک ۳۰ درصد از این محل افزایش سرمایه داده و این مبلغ را در قالب افزایش سرمایه تحت عنوان سهام جایزه به سهامداران اعطا نماید.