عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/05/20


خلاصه بازار جهانی در هفته ای که گذشت...

آخرین تغییرات قیمت های انرژی

 

آخرین تغییرات قیمت فلزات

 

 

  سنگ آهن

روند قیمت سنگ آهن

 

روند قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد

 

به نقل از فولاد ایران ، هفته گذشته بازار سنگ آهن وارداتی در چین به شدت نزولی شد و قیمت از 114 دلار اواخر هفته قبل تا 91 دلار هر تن سی اف آر برای خلوص 62 درصد شنیده شد. از 31 جولای قیمت این ماده اولیه 29 دلار هر تن افت داشته است. افت شدید تقاضا، بهبود عرضه برزیل و ابهامات زیاد بازارهای مالی وضعیت بازار این ماده اولیه را به شدت پر نوسان کرده  و ظاهرا سقوط آزاد سنگ آهن که برای نیمه دوم سال 2019 برآورد شده بود شروع شده است. خرید ها تنها برای رفع نیاز فوری کارخانه ها صورت گرفت و همه منتظر روشن تر شدن روند بازار نشستند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران  نیز قیمت ها به تبعیت از بازار جهانی نزولی بود و بنا بر گزارش یومتال، چهارشنبه گذشته جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد  45.8 دلار هر تن فوب ثبت شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز 44.2 دلار هر تن فوب بود.

 

  افزایش قیمت 2 درصدی نفت برنت

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۱۵ سنت معادل ۲ درصد افزایش به ۵۸ دلار و ۵۳ سنت رسیدو قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز یک دلار و ۹۶ سنت معادل ۳.۷ درصد رشد داشت و به ۵۴ دلار و ۵۰ سنت رسید

.

روند هفتگی قیمت نفت برنت

 

 

روند هفتگی قیمت نفت خام آمریکا

 

از دلایل افزایش قیمت نفت در هفته ای که گذشت را می توان به نقل از رویترز به  کاهش ذخایر نفت اروپا و کاهش تولیدهای اوپک و به‌رغم گزارش آژانس بین المللی انرژی مبنی بر رسیدن رشد تقاضای نفت به پایین‌ترین رقم از زمان بحران مالی سال  ۲۰۰۸ اشاره کرد.

 

  بیلت

 بیلت صادراتی چین هفته گذشته 493 دلار هر تن فوب شنیده شد که در ثبات نسبی بود.

بیلت صادراتی سی آی اس 5 دلار ارزان تر شده 413 دلار هر تن فوب ثبت شد. البته عرضه کننده ها تمایل به فروش ندارند چرا که عرضه آگوستشان محدودتر است.

کمبود تقاضا بازار واردات بیلت را در جنوب شرق آسیا در سکوت نگه داشت و قیمت ها در ثبات بودند. قیمت های پیشنهادی 5 دلار افت داشته 440 تا 445 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در ترکیه بیلت وارداتی 415 تا 425 دلار هر تن سی اف آر بود که 5 تا 10 دلار افت داشت. در بازار داخلی آن نیز بیلت 425 تا 435 دلار هر تن درب کارخانه بود./ فولاد ایران

 

  بورس آسیا

 

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای آسیایی در آخرین روز کاری هفته را عمدتا با روند نسبتا متعادلی به کارخود پایان دادند.

شاخص ترکیبی شانگهای چین با ۰.۷۱ درصد کاهش ارزش در سطح ۲,۷۷۴.۷۵ واحد قرار گرفت.

ارزش «نیکی ۲۲۵» بورس ژاپن با ۰.۴۴ درصد ارتقاء به ۲۰,۶۸۴.۸۴ واحد صعود کرد.

نرخ برابری دلار/ ین ژاپن نیز با افت ۰.۱ درصدی به ۱۰۵,۹ واحد رسید.

شاخص «سنسکس» بورس هند با ۱.۱۱ درصد نزول به ۳۷,۷۳۹.۸۳ واحد و شاخص «هنگ سنگ» بورس هنگ کنگ با ۰.۳۲ درصد ریزش به ۲۶,۰۳۷.۲۹ واحد کاهش یافتند.

همچنین ارزش شاخص «کوپسی» بورس کره جنوبی نیز با رشد ۰.۸۹ درصدی به ۱,۹۳۷.۷۵ واحد صعود کرد.

 

ورق

ورق گرم صادراتی چین 8 دلار ارزان تر شده 493 تا  500 دلار هر تن فوب شد. انتظار می رود قیمت های صادراتی روزهای آتی ارزان تر شود. خریداران خارجی نیز سیاست انتظار در پیش گرفته اند. در بازار داخلی نیز افت 7 دلاری مشاهده شده  ورق گرم 525 تا 526 دلار بود.

در بازار صادرات سی آی اس ورق گرم افت 15 دلاری را تجربه نموده 478 دلار هر تن فوب شنیده شد. ورق گرم صادراتی ترکیه روزهای گذشته در ثبات بوده  آخرین بار 500 تا 505 دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی نیز کارخانه ها تا 530 دلار هر تن درب کارخانه پیشنهاد دادند. در بازار واردات ترکیه ورق گرم 505 تا 510 دلار هر تن سی اف آر بود و معامله مهمی نهایی نشد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم  598  دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم 5 یورو رشد داشته 475 یورو هر تن درب کارخانه شد./ فولادایران

 

  کاهش انس جهانی

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۲۷ درصد کاهش به ۱۴۹۶ دلار و ۹۵ سنت رسید.

به گزارش کالاخبر به نقل از رویترز، بروز نشانه هایی از تشدید هر چه بیشتر تنش تجاری بین آمریکا و چین و انتشار آمارهای ضعیف از اقتصاد انگلیس روز جمعه بر بازارهای مالی سایه افکند و موجب شد تا قیمت طلا به بالاترین رقم خود در طی ۶ سال گذشته برسد، اما در نهایت قیمت ها در پایان معاملات روزانه شاهد افت نسبی بود

اکثر تحلیلگران اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی در نظرسنجی جدید کیتکو نیوز اعلام کرده اند که روند صعودی قیمت طلا طی روزهای آینده به طور محتاطانه ای ادامه خواهد یافت و بر این باورند که بازار طلا احتمالا طی روزهای آینده با فشار فروش روبرو خواهد شد

 

  قراضه

 در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه سنگین 20-80 پایان هفته حدود 289 تا 290 دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که هفته قبل 292 تا 300 دلار بود. بازار در سکوت بود و فعالیت چندانی نداشت. حتی اغلب عرضه کننده ها تصمیم گرفته اند پیشنهاد ندهند و از بازار عقب نشسته اند.

قیمت قراضه صادراتی کلاس 2 ژاپن در مزایده صادراتی ماه آگوست حدود 3 دلار نسبت به ماه قبل افت داشته 262 دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. در بازار داخلی آن نیز قیمت خرید قراضه تا 9 دلار ارزان تر شد.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده از 279 دلار به 282 دلار هر لانگ تن بهبود داشت./ فولادایران

 

  روند فلزات در بازار لندن در هفته ای که گذشت ...

مس

روی

سرب

قلع

آلومینیوم

 

نیکل

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش