عنـوان تحلیل : مجمع عمومی شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو

حوزه تحلیل : بررسی گزارشات کدال


تاریخ انتشار : 1396/05/03


گزارش برگزاري مجمع عمومي شركت تولید تجهیزات سنگین هپکو

 

   تاريخ برگزاري مجمع عمومي:   31/4/1396                      ساعت شروع و خاتمه: 14:30-17:00

  درصد راي حاضران:    64                                          محل برگزاري مجمع عمومي: خیابان سمیه ساختمان 102 دفتر مرکزی شرکت هپکو

 

 نام اعضاي هيات رئيسه مجمع عمومي شركت:

سهامداران عمده شركت:

 

مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به 95/12/30 شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو در تاریخ 1396/04/31 در ساعت 14:30 با حضور 64 درصد سهامداران برگزار گردید.

ریاست مجمع را آقای مهندس احمد پور رئیس هیئت مدیره بر عهده داشت. آقایان کیارش احمدپور مدیر عامل شرکت و فریدون زیرآبادی به عنوان نماینده شرکت مهندسی و تولید ماشین الات راه سازی اراک به عنوان ناظرین مجمع، آقای فتوحی از شرکت مهندسی قطعات و ماشن آلات به عنوان دبیر مجمع، آقاق محمد خلیل زاده به عنوان نماینده سازمان بورس، آقای شیخ سفلی نماینده حسابرس و بازرس قانونی حضور داشتند. در ابتدا آقای احمدپور گزارشی از مشکلات پیش روی شرکت و عملکرد هیت مدیره قبلی شرکت مطرح کردند. طبق گفته ایشان و همچنین شواهد موجود عملکرد شرکت از سال 88 مطلوب نبوده و شرکت با زیان انباشه روبرو است. زیان انباشته شرکت معادل 1.8 سرمایه ثبت شده آن می باشد.

 

طبق نظر حسابرس قانونی شرکت، در صورتهای مالی این شرکت 25 میلیارد تومان  اقلام راکد موجود است.

نماینده شرکت به توضیح آن پرداخت، شرکت این مبلغ را از شرکتهایی که با آنها همکاری داشته است طلبکار می باشد و به دنبال وصول مطالبات خود می باشد که 3 قلم از مهمترین های آن به شرح زیر می باشد:

 1.  مبلغ 4 میلیارد تومان از شرکت دانش. که دادگاه به نفع شرکت هپکو رای صادر کرده است و به دنبال وصول هر چه سریعتر آن هستند.
 2. پروژه سرمایه گذاری مس طارم که هم شرکت و هم زیر مجموعه های آن در این پروژه هم سرمایه گذاری کرده و هم برای شروع به بهره برداری آن کمکهای کرده اند. اما به دلیل عدم بهره برداری آن، وجوه راکد مانده است.
 3. یک شرکت ایتالیایی که قرارداد آن با شرکت مربوط به سال 1385 می باشد و شرکت در حال حاضر وجود خارجی نداشته و ورشکسته شده است.

      در ادامه دکتر سعیدی از دلایل مشکلات شرکت در این چند سال اخیر صحبت کردند. شرایط مالی و بانکی و مشکل تامین سرمایه  لازم شرکت به علت معوقات بانکی و همچنین مشکل در صدور ضمانت نامه های بانکی و نیز تعداد نیروی    انسانی بالا طی این سالها از عمده مشکلات شرکت در چند سال گذشته بوده است.

آقای احمد پور رییس هیت مدیره شرکت درخصوص معوقات بانکی شرکت موضاعات زیر را خاطر نشان کردند:
ایشان ضمن اشاره به اینکه عمده بدهکاری شرکت به بانک های تجارت و مسکن می باشد و طی توافقات قبلی انجام شده با این بانکها قرار بر تسویه طی 5 سال می باشد. اما سهامدار جدید شرکت طی توافقاتی با بانکهای طرف حساب سعی در تسویه این معوقات طی یک و یا نهایتا دو سال آینده دارد تا بتواند هزینه مالی شرکت را کاهش دهد. طبق توافق صورت گرفته با بانک تجارت( بزرگترین طلبکار بانکی این شرکت) قرار بر این شده است که سفارش مواد اولیه و هچنین تولید محصولات توسط شرکت و تحت نظارت بانک تجارت صورت پذیرد و درنهایت پس از فروش دستگاه معوقات بانک پرداخت گردد. که این مهم باعث اولا رونق کارخانه و دوما کم شدن معوقات بانکی خواهد شد. شرکت با بانک مسکن هم به دنبال  رایزنی برای توافقی همچون بانک تجارت می باشد.

 

           نکات مهم مطرح شده در جلسه توسط آقای سعیدی مدیر عامل اسبق شرکت:

 1.  شرکت در سال 95 و پس از برداشته شدن تحریمها موفق به گشایش 8میلیون یورو ال سی شده است.
 2. در سه ماه اول سال 96 موفق به فروشی معادل کل سال 95 شده است و برنامه شرکت افزایش 2.5 برابری فروش در سال جاری نسبت به سال 95 می باشد.
 3. شرکت در سال 95 با پیگیری های انجام شده موفق به تغییر کاربری زمین خریدار شده در سه را آذری به تجاری و اداری شده است و سند تفکیکی یه برگی آن را دریافت کرده است که می تواند ارزش افزوده با اهمیتی  را برای شرکت ایجاد کند. .همچنین ملک مشترکی با سازمان گسترش در اراک  داشتند و دولت خواهان بازپس گیری این ملک بوده که پس از پیگیری های بسیار شرکت توانسته 9.6 هکتار آن را که متعلق به خود بوده را به تملک درآورد و تغییر کاربری آن را به تجاری و اداری بگیرد، در قیمت گذاری کارشناس رسمی ارزش این ملک بین 146 تا 148 میلیارد تومان برآورد شده است.


در ادامه جلسه جناب ابراهیمی به نمایندگی از آقای احمدی پور و تیم مالی شرکت چالش ها ,  و برنامه های آتی شرکت را  مطرح کرد:
چالش های پیش روی شرکت:

 • عدم شناسایی ذخیره کافی برای جرایم ناشی از تاخیر در تحویل محصولات شرکت و پروژه های آن برگرفته از فعالیت های گذشته شرکت
 • 814 میلیارد ریال جرایم شرکت می باشد.
 • 12.4 میلیارد ریال جرایم تاخیر در اتمام پروژه های شرکت.
 • 6.2 میلیارد ریال موجودی ناباب انبار می باشد. بخش قابل توجهی از موجودی انبارهای کالایی شرکت قابلیت استفاده ندارد که در صورتهای مالی شرکت خیلی از این موجودی های ناباب بلااستفاده ثبت شده است.

 

برنامه های آتی شرکت:

 • گشایش خطوط اعتباری برای تامین نقدینگی شرکت که در فاز اول شرکت ترکس آلمان خط اعتباری 8 میلیون یورویی را گشایش کرده
 • در حال حاضر در حال انعقاد 3000 دستگاه ماشین آلات راه سازی با وزارت راه و شهرسازی به مبلغ 2500 میلیارد تومان به مدت 5 سال می باشند که سعی شرکت بر این است که برای فروش 3000 دستگاه دیگر نیز قراردادی را منعقد نماید.
 • انعقاد تفاهنامه ای با هیدرو اطلس آلمان برای تولید مشترک و صادرات
 • ورود به حوزه خدمات دریایی، که در این خصوص به زودی وارد مذاکره با یک شرکت آلمانی دیگه به مام Kalmar خواهند شد.

 

 • مذاکره مجدد با شرکای قبلی شرکت از جمله کوماتسو و یک شرکت آلمانی دیگر برای شروع مجدد فعالیتهای تجاری
 • نکته حائز اهمیت دیگری که در مجمع مطرح شد،سرمایه گذاری26 درصدی شرکت اصلی و زیر مجموعه های آن در پروژه مس طارم می باشد. که با توجه به کمک هایی که برای راه اندازی این پروژه انجام داده اند، سهم شرکت به بیش از 50 درصد در این پروژه می رسد. مس طارم علی رقم پیش بینی ها در سال گذشته به دلیل مشکلات نقدینگی به بهره برداری نرسیده است اما بر اساس گفته جناب سعیدی مدیر عامل اسبق شرکت هپکو، طی مذاکراتی که مس طارم با بانک صنعت و معدن برای تامین نقدینگی انجام داده است به زودی شاهد بازگشایی و بهره برداری این پروژه خواهیم بود. که در صورت اتفاق این مهم، می توان تبعات مالی مثبتی برای شرکت داشته باشد.

 

در انتها حسابرس قانونی درخصوص مشمولیت شرکت اصلی به ماده 141 قانون تجارت اشاره کرده و خواهان بهبود وضعیت مالی شرکت و اصلاح صورتهای مالی شرکت شد و هم چنین شرکت موضوع افزایش سرمایه را در دستور کار دارد.

بهاره حیدری مقدم
واحد سرمایه گذاری و آموزش