عنـوان تحلیل : گزارش برگزاري مجمع عمومي شركت بانک تجارت

حوزه تحلیل : بررسی گزارشات کدال


تاریخ انتشار : 1396/05/03


گزارش برگزاري مجمع عمومي شركت بانک تجارت

نام مديرعامل و اعضاي هيات مديره شركت:

سهامداران عمده شركت:

 نام اعضاي هيات رئيسه مجمع عمومي شركت:

بانک تجارت از جمله بنگاههای اقتصادی مشمول قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ برای اولین بار سهام آن در بازار بورس عرضه شد. سرمایه فعلی بانک بالغ بر ۴۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال است و هم اینک ۸۳ درصد آن در مالکیت سهامداران غیردولتی قرار دارد.

 نكات مهم در گزارش هيئت مديره به مجمع:

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه بانک تجارت در تاریخ 1396/04/31 در ساعت 14.30 با حضور 81.04 درصد از سهامداران حقوقی و 0.06 درصد از سهامداران حقیقی برگزار گردید. ریاست مجمع را آقای سمیع رئیس هیئت مدیره بر عهده داشت. آقای مرادپور به عنوان نماینده دولت و آقای رجبیان به نمایندگی از شرکت صبا تامین، آقای گل زاده مدیر امور حقوقی بانک، آقای رزازان معاونت مالی و پشتیبانی بانک، آقای روشن فر به نمایندگی از بورس و آقای دارابی نماینده سازمان حسابرسی و آقای مقدم نودهی مدیر عامل بانک تجارت حضور داشتند. لازم به ذکر است که گزارش حسابرس نیم ساعت قبل از شروع مجمع به دست هیئت مدیره رسید.

در ابتدا آقای رزازان کلیاتی از وضعیت بانک تجارت را در مقایسه با پنج بانک بیان داشتند. سی شرکت سهام عدالت 40 درصد، دولت جمهوری اسلامی ایران 17 درصد و شرکت صبا تامین 7.64 درصد از سهام بانک را در اختیار دارند.

سهم بانک از تعداد کارکنان شاغل در 5 بانک بزرگ(تجارت، ملت، صادرات، ملی و سپه) 15.3 درصد می باشد. 15.7 درصد از شعب بانکهای مذکور متعلق به بانک تجارت می باشد.سهم بانک تجارت از تعهدات اعتبارات اسناد داخلی و ارزی به ترتیب 37.5 و 28 درصد می باشد. 34.6 درصد از تعهدات ضمانت نامه ریالی و 38.3 از تعهدات ضمانت نامه ارزی مربوط به بانک تجارت می باشد. میزان سپرده های بانک تجارت در سال 95 در مقایسه با سال مالی94 از رشد 18.63 درصدی برخوردار بوده است و به رقم 954 هزار میلیارد ریال رسیده است. تسهیلات اعطائی و مطالبات از اشخاص دولتی و غیر دولتی به جز بانکها با رشد 6.81 درصدی به رقم 484 هزار میلیارد رسیده است. مطالبات از دولت با رشد 60.09 درصدی بالغ بر 281 هزار میلیارد ریال می باشد.اوراق مشارکت و سرمایه گذاری ها با کاهش 7.04 درصدی روبرو گردید. جمع حقوق صاحبان سهام نیز افت 5.50 درصدی را در سال مالی 95 داشته است و به عدد 50 هزار میلیارد ریال رسیده است.

ترکیب منابع بانک در سال مالی 95 بدین شرح می باشد: 78.98 درصد از منابع مربوط به سپرده ها، 7.42 درصد مربوط به بدهی به بانک مرکزی و سایر بانکها و موسسات قانونی، 4.76 درصد مربوط به بدهی بابت پذیرش اعتبارات اسنادی و بروات ارزی، 4.68 درصد مربوط به ذخائر و سایر بدهی ها و حسابهای پرداختنی و 4.31 درصد مربوط به حقوق صاحبان سهام می باشد.

هزینه پول سپرده های مدت دار 20.9 درصد بوده است که نسبت به سال مالی 95(22.96) کاهش داشته است. هزینه پول کل سپرده ها نیز از 18.8 در سال مالی 94 به 17.3 در سال مالی 95 رسیده است.

هزینه اداری و پرسنلی در سال مالی 95 رشد 12.3 درصد داشته است.نسبت کل مطالبات به مجموع تسهیلات اعطایی و مطالبات  از 14.8 درصد در سال 94 به 13.2 درصد در سال 95 رسیده است. نسبت کفایت ذخائر بانک از 44.2 درصد در سال 94 به 58.7 درصد در سال 95 رسیده است.

بانک تجارت در سال مالی 95 بخشی از سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران و شرکت فرش ایران را واگذار نمود و همچنین سرمایه شرکت ساختمانی تجارت را افزایش داد.

آقای رزازان با اشاره به اینکه تشدید رقابت در بازارپول عمدتا هزینه جذب منابع در بانک های کشور را افزایش داده است گفت: با وجود این رقابت شدید، بانک تجارت موفق شد در سالی که گذشت منابع ریالی خود را ۲۳ درصد افزایش دهد و این در حالی است که نرخ قیمت تمام شده پول برای این بانک حدود دو درصد کاهش داشته است.

سود پرداختی به سپرده گذاران رشد 12 درصدی داشته است. درآمد مشاع و سهم بانک از درآمد مشاع به ترتیب 25 و 134 درصد رشد داشته اند.درآمد غیر مشاع 16 درصد کاهش یافته است. هزینه مطالبات مشکوک الوصول نسبت به دوره قبل 128 درصد افزایش یافته است. بانک تجارت زیان 146 ریالی سال مالی 94 را به زیان 66 ریالی در سال مالی95 کاهش داده است.

اقدامات انجام شده در سال مالی 95

 • راه اندازی باجه های خدمات بانکی ویژه نابینایان در شعب منتخب
 • کاهش نسبت مطالبات و بهبود نسبت کفایت ذخایر 
 • کسب رتبه 7 در بین صد شرکت برتر کشور
 • رتبه اول تعهدات ضمانتنامه و رتبه دوم تعهدات اعتبارات اسنادی در میان پنج بانک بزرگ تجاری
 • نسبت هزینه های اداری و پرسنلی به منابع سپرده گذاران نیز روند نزولی داشته که نشان از توفیق بانک تجارت در مدیریت هزینه ها دارد.
 • پیگیری شکایت از اتحادیه اروپا در خصوص تحریم بانک تجارت،  ایجاد روابط کارگزاری فعال با 73 بانک اروپایی و آسیائی ، استقرار حاکمیت شرکتی،   تکمیل سبد خدمات و محصولات الکترونیک، ایجاد واحد تطبیق با استانداردهای بین المللی (Compliance)زیر نظر هیات مدیره بانک، توسعه نظام جامع اعتبارسنجی مشتریان داخلی، سفارشی سازی برخی خدمات همچون سامانه تسویه معاملات وجوه کارگزاران بازار سرمایه، سامانه مدیریت وجوه سازمان نظام مهندسی و سامانه پرداخت های دوشناسه ای در راستای افزایش رضایتمندی مشتریان، آموزش و توسعه سرمایه های انسانی، بهینه سازی شبکه شعب، ارتقای فعالیت های مسئولیت اجتماعی بانک در حوزه های مختلفی همچون محیط زیست، مدرسه سازی، توسعه بهداشت محلی و دریافت نشان سیمین مسئولیت اجتماعی کشور مورد اشاره قرار گرفت.

گزارش حسابرس

بندهای مشروط حسابرس به شرح زیر میباشد:

 •  رقم مربوط به محاسبات اکچوئری بانک به صورت مشروط مورد قبول واقع گردید.
 • رقم مطالبات از دولت که هنوز به تایید دولت نرسیده است. آقای رزازان در پاسخ بیان داشتند که بر اساس رویه های غیر رسمی در سال های دور محاسبات انجام شده است.
 • سود ناشی از واگذاری سهام ونیکی و فرش ایران در سال 95 شناسائی گردید که با توجه به اقساطی بودن آن باید بخشی از سود در سال های آتی شناسائی شود.
 • چند قطعه زمین بین بانک تجارت و بانک شهر رد و بدل شده و سپس این زمین ها به زیر مجموعه های بانک تجارت فروخته شده و سود شناسائی شده است.
 • رقم مربوط به سهم بانک از صندوق ضمانت سپرده توسط بامک مرکزی اعلام نشده است و بانک تجارت بر اساس روش های سال های قبل آن را برآورد نموده است.
 • مطالبات از بانک مرکزی هنوز به تایید بانک مرکزی نرسیده است.
 • رقم مربوط به ذخیره مالیات در سال 94
 • ذخیره مربوط به سوء استفاده مالی به درستی در نظر گرفته نشده است.

در خصوص بندهای حسابرس آقای سمیع بیان داشتند که مسئولیت آن بر عهده هیئت مدیره می باشد و اصلاحات انجام خواهد شد و به همراه گزارش های مالی سه ماه صورت مالی اصلاح شده ارائه می گردد.

 

تصمیمات مجمع

وتجارت در سال مالی منتهی به 30/12/95 با سرمایه 45.700 میلیارد ریالی زیان 66 ریالی را شناسایی نمود .

حق حضور هیئت مدیره به شرط اینکه حداقل دو جلسه در ماه تشکیل شود ماهیانه 1.650.000 تومان تعیین شد. برای جلسه کمیته حسابرسی هم 850.000 تومان در ماه حق حضور برای اعضای هیئت مدیره تصویب گردید. افزایش حقوق اعضا هیئت مدیره به میزان 10 درصد تعیین گردید.سازمان حسابرسي  به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و   سازمان حسابرسي  به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب گردید. روزنامه­ های اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه شرکت جهت درج آگهی انتخاب گردید.

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش