تیتر خبـر : رکورد تولید محصول استراتژیک « فارس »

خلاصه خبـر :


تاریخ انتشار : 1398/06/02


با گذشت حدود ۷۵ روز از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، رکورد تولید محصول پرطرفدار و استراتژیک PET در صنایع پتروشیمی شکسته شد.

پتروشیمی خلیج فارس: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرد با گذشت حدود ۷۵ روز از اعمال تحریم‌های آمریکا ، رکورد تولید محصول پرطرفدار و استراتژیک PET در صنایع پتروشیمی شکسته شد.

این رکورد تولید درحالی در تاریخ راه‌اندازی پتروشیمی تندگویان شکسته شده که عمر مدیریت جدید این غول تولید PET ایران به ۲۰۰ روز هم نمی‌رسد و در این مدت با اعمال تغییرات جدید فنی در خطوط تولید گریدهای مختلف PET بطری و نساجی در پتروشیمی تندگویان از یک طرف و تامین کامل خوراک پارازایلین از سوی پتروشیمی نوری از ابتدای سال‌جاری تاکنون متوسط تولید محصولات PET این مجتمع پتروشیمی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی بیش از ۱۰ درصدی داشته است.

همزمان با ثبت رکورد جدید تولید PET به دنبال اعمال تغییرات جدید در قیمت گذاری محصولات پتروشیمی و پلیمری در بورس و بازار آزاد، فروکش کردن تقاضای کاذب در بازارها در شرایط فعلی تراز تولید و مصرف PET در اوج افزایش تقاضای تابستانی مثبت شده و عملا یک آرامش کامل قیمتی و روانی در بازار این محصول به ویژه گرید بطری حکمفرما است.

از سوی دیگر آمارهای رسمی بورس هم نشان می‌دهد از مجموع عرضه هفتگی ۵۰۰۰ تن PET حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد این عرضه فروخته شده و مابقی به دلیل نبود مشتری به حجم تولید انباشته پتروشیمی تندگویان افزوده می‌شود. هم اکنون موجودی انباشته محصولات PET نساجی و بطری پتروشیمی تندگویان به ۶۵ هزار تن رسیده و همزمان با افزایش موجودی انبارها و فروکش کردن تقاضای تابستانی، برنامه ریزی برای ازسرگیری صادرات PET بطری آغاز شده است.

در این راستا، دفتر توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی با رصد وضعیت عرضه و تقاضا در بازار PET مجوزی برای صادرات تک محموله PET صادر کرده که در صورت صادرات پس از حدود شانزده ماه صادرات این محصول پلیمری آغاز خواهد شد./ دنیای بورس