تیتر خبـر : بهای تمام شده محصول‌های تولیدی « کچاد »

خلاصه خبـر :


تاریخ انتشار : 1398/06/03


ظرفیت تولید شمش فولاد چادرملو در حالی تا پایان امسال به یک میلیون تن می‌رسد که این شرکت در ۵ ماه نخست امسال بیش از ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن سنگ‌آهن و محصولات فولادی تولید کرده است.

دنیای بورس: چادرملو در مدت یادشده بالغ‌بر ۴ میلیون و ۲۶۷ هزارتن کنسانتره سنگ‌آهن، ۱۸۷ هزارتن سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، یک میلیون و ۷۴۲ هزارتن گندله آهن، ۶۲۳ هزارتن آهن اسفنجی و ۴۰۷ هزارتن شمش فولادی در مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو تولید شده است.

بهای تمام شده هر تن سنگ‌آهن 51.38 هزار تومان در مرحله انباشت و برداشت است که در مرحله سنگ‌شکن به رقم 57.07 هزار تومان می‌رسد. پس از این مرحله به ازای هر تن تولید کنسانتره معادل 138.511 هزار تومان و در مرحله تولید آهن اسفنجی بهای تمام شده هر تن از این محصول برابر 502.9 هزار تومان است. علاوه‌بر این بهای تمام‌شده هر تن شمش فولاد چادرملو معادل 2.557 میلیون تومان است که این رقم در آینده تغییر می‌‎کند.

در سال ۱۳۹۷ تعداد ۹ شرکت عمده شامل شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل‌گهر، سنگ‌آهن مرکزی ایران، آپال پارسیان سنگان، سنگ‌آهن گهر زمین و شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، صنعتی معدنی توسعه ملی، توسعه معدنی و صنعتی صبانور و مجتمع سنگ‌آهن جلال آباد با تولید ۴۵ میلیون و۹۷ هزارتن کنسانتره سنگ‌آهن، تولیدکنندگان اصلی محصول کنسانتره سنگ‌آهن بودند. حدود ۵۵ درصد کل کنسانتره سنگ‌آهن تولید شده در سال ۱۳۹۷ مربوط به شرکت‌های چادرملو و گل‌گهر اعلام شده است.