تیتر خبـر : شرط توقف و بازگشایی نماد ها پس از حذف اعلام پیش بینی سود

خلاصه خبـر : ٢٠ درصد رشد و افت قیمت برای سهم های بازار اول و دوم ؛ ۴٠ درصد برای بازار پایه ای ها


تاریخ انتشار : 1396/10/23


روز گذشته، در جریان معاملات بازار در میان برخی معامله گران بازار و همچنین برخی کانال های تلگرامی شائبه ای منتشر شد که از سال جدید، نوسان مثبت متوالی قیمت سهام تا 20 درصد مورد توجه سازمان بورس قرار خواهد گرفت و باعث متوقف شدن نمادهایی که این چنین رفتاری را داشته اند، می شود به همین دلیل فضای انتقادی خاصی در این خصوص به وجود آمد و این پرسش اساسی مطرح شد که چرا فقط نوسان مثبت ؟ و این که چرا برای نوسان منفی توفقی در نظر گرفته نشده است؟؟ معاون سازمان بورس و اوراق بهادار به این ابهام پاسخ می دهد.

حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با بورس۲۴ در خصوص این موضوع عنوان کرد: با دستور العمل جدید بورس ها شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه از سال 97 ای پی اس پیش بینی شده را ارائه نخواهند کرد و به همین دلیل جایگزین این موضوع گزارشی به نام گزارش تفسیری است که توسط سازمان بورس و با الهام از سایر کشورها و همچنین مطالعه های چندین ماهه طراحی شد.این گزارش تفسیری مدیریت، باید به همراه صورت های مالی سالانه و میان دوره ای منتشر شود که نحوه به کار گیری آن توسط شرکت ها و جزئیات آن نیز منتشر شده تا شرکت ها بتوانند از آن استفاده نمایند.

وی ادامه داد: این گزارش تفسیری به طور کامل به همراه مثالی در این خصوص ارائه شده که شرکت ها می توانند تهیه کنند و با استفاده از آن این گزارش را به کدال ارائه دهند. این گزارش های تفسیری قابل حسابرسی بوده و براساس استاندارد 720 می توان به حسابرسی آن ها اقدام کرد. اقدامات در این خصوص نیز با سازمان حسابرسی انجام شده و در مراحل پایانی خود قرار دارد. ضمن این که ضوابط بکارگیری و نحوه گزارش نویسی از باب حسابرسان نیز ارائه شده است.

وی افزود: ضمنا شرکت ها موظفند که به همراه گزارش های میان دوره ای سه و نه ماهه این گزارش تفسیری را ارائه دهند و همراه با گزارش های 6 ماهه و یکساله گزارش تفسیری حسابرسی شده را نیز به طور مجزا منتشر نمایند.

امیری تاکید کرد: علاوه بر موارد گفته شده شرکت ها موظفند اگر اطلاعات با اهمیتی که منجر به تغییرات با اهمیت در ادامه فعالیت شرکت ها می شود را در فرم های خاصی ارائه و منتشر نمایند. ما بیش از 60 نوع فرم برای این مسئله آماده کرده ایم که شرکت ها موظفند فعالیت های خود را در قالب این فرم ها ارائه دهند و چنان چه این اطلاعات با اهمیت باشد منجر به متوقف شدن نماد خواهد شد و بر حسب این که نماد شرکت ها در گروه الف یا ب باشند دامنه نوسان آن ها مشخص خواهد شد.

وی در خصوص این موضوع که آیا نوسان 20 درصدی سهم منجر به متوقف شدن سهم خواهد شد ، گفت:در گذشته به این صورت بود که چنانچه ای پی اس شرکت ها از مقدار پیش بینی شده 20 درصد نوسان داشته باشد منجر به متوقف شدن نماد می شد اما در حال حاضر این موضوع با عدم ارائه ای پی اس پیش بینی شده منتفی است و آنچه که منجر به نوسان قیمت می شود اطلاعات و صورت های تکمیلی است که توسط فرم های مربوطه لحاظ خواهد شد.

وی توضیح داد: براساس این شرایط جدید، چنانچه قیمت سهام شرکت طی 5 روز کاری بیش از 20 درصد نوسان کند (مثبت یا منفی)، نماد متوقف و ناشر باید اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند. نماد متوقف شده هم در روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می شود . البته معیار فوق برای شرکت‌های مندرج در بازار پایه معادل 40 درصد خواهد بود.

امیری تاکید کرد: این نوسان فقط شامل حال نوسان به سمت بالا نبوده و نوسان به سمت پایین را نیز شامل می شود. چنانچه قیمت سهام شرکت طی 15 روز کاری بیش از 50 درصد نوسان چه مثبت و چه منفی داشته باشد،ضمن توقف نماد ، ناشر باید کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کند؛ آنگاه نماد معاملاتی حداکثر 2 روز کاری بعد با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی مورد بازگشایی قرار می‌گیرد.

منبع :بورس 24