تیتر خبـر : عرضه اولیه: آخرین خبر جدیدترین شرکت در نوبت عرضه در بورس

خلاصه خبـر : شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با سرمایه ۳۲.۵ میلیارد تومانی در بازار دوم بورس تهران درج نماد ش


تاریخ انتشار : 1397/02/10


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد "زپارس" به‌عنوان پانصد و بیست و یکمین شرکت پذیرفته‌شده در ﺑﺨﺶ زراعت و خدمات وابسته و ﮔﺮوه و طبقه کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس تهران درج شد تا در صف عرضه اولیه 10 درصدی باشد.

طبق بررسی های بورس پرس،این شرکت در بهمن 66 با سرمایه اولیه 10 میلیون تومانی در استان اردبیل شهرستان گرمی به ثبت رسیده و مرکز اصلی آن در شهرستان پارس آباد اردبیل واقع شده است.

درحال حاضر سرمایه شرکت پس از 3 بار افزایش سرمایه به 32.5 میلیارد تومان رسیده و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با 39.9 درصد، شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان با 39.9 درصد و شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا با 20 درصد، در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

زمینه فعالیت شرکت

فعالیت شرکت مذکور که دارای سال مالی منتهی به آذر و 136 نیروی انسانی است ، درحوزه دامپروری، زراعت، پرورش طیور، آبزیان، باغداری، تولید محصولات خارج از فصل و گلخانه ای است که برای ادامه حیات اقتصادی، ناگزیر به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا است که در این راستا امتیاز تولید ذرت بذری 704 و تکثیر و توزیع ان را از وزارت جهاد کشاورزی اخذ کرده و قصد دارد نسبت به انتقال فناوری تولید بذور هیبرید کلزا،ارقام ذرت میان رس و زودرس،سورگوم و آفتابگردان اقدام کند.

براین اساس،در دو نوبت با شرکت اورالیس فرانسه مذاکره کرده و مقرر شده بذور والدین کلزای زمستانه  را از این شرکت تحویل وبعد از تکثیر در اختیار زارعین قرار دهد تا از سایر رقبا متمایز و در صنعت جایگاه مهمی کسب کند.همچنین به لحاظ داشتن اراضی تپه ماهور و شیبدار جهت تولید چوب موردنیاز صنایع و تثبیت خاک اراضی مستعد فرسایش،فعالیت جنگل کاری را از سال 71 شروع و درحال حاضر مساحت 190 هکتار از اراضی شرکت پوشیده از جنگل با انواع درختانی از قبیل کاج،الواریکا،سرو نقره ای،زربین،ون،صنوبر،عرعر،توسکا و شالک است.

5 چالش پیش رو

از چالش های پیش روی این شرکت می توان به عدم امکان فروش محصولات تولیدی در فرجه زمانی مناسب با توجه به سیاست های بازار و وزارت جهاد کشاورزی،افزایش قیمت نهاده های زراعی و دامی و عدم تناسب ان با قیمت های فروش به دلیل مداخله دولت در قیمت ها،کم و کاستی های موجود در زیرساخت ها و ماشیت آلات،عدم اصلاح سند مالکیت شرکت ها به منظور تعیین تکلیف اراضی واگذاری وزارت کشاورزی به اشخاص و رفع سایر ابهامات مالی که مورد سوءاستفاده افراد فرصت طلب و سودجو قرار می گیرد،اشاره کرد.

پیش بینی درامد سال مالی جاری

 

مشتریان عمده شرکت بر اساس تفکیک محصولات برای خرید گندم شرکت بازرگانی دولتی،خرید کلزا شرکت دانه های روغنی،خرید سویا شرکت تعاونی روستایی،خرید ذرت تولیدکنندگان و کشاورزان مختلف استانها و برای خرید شیر شرکت های پگاه تبریز و ارومیه،لبنیات مشکین،مهیار سبلان و نیکان تجارت،شرکت مغان و شرکت ممتاز لبن هستند.فروش گوساله نر زنده نیز از طریق مزایده انجام می شود.

اهم ریسک های شرکت شامل تجاری،سیاسی،نرخ تورم،منابع انسانی،نرخ بهره،نقدینگی،تغییرقوانین و مقررات حاکم بر فعالیت ها،افزایش قیمت مواد اولیه،فروش،حوادث طبیعی،تلفات دام،آتش سوزی انبار علوفه می شود.

صورتهای سود و زیان